Zveza potrošnikov Slovenije opozarja: “Ledeni čaj ni čaj”

Vir: pixabay.com

Otroci in mladostniki za žejo velikokrat posežejo po ledenem čaju. Čeprav ime pijače nakazuje, da gre za čaj in se nam zato morda zdi boljša alternativa drugim sladkim pijačam, to ne drži.

Ta negazirana brezalkoholna pijača z okusom ima s čajem, ki si ga pripravimo doma, le malo skupnega. Ocenjevanje 23 ledenih čajev z okusom breskve je pokazalo, da gre v večini primerov za sladko,“obarvano vodo” z dodatkom arome. Prav vsebnosti sladkorja in aditivov so tudi razlogi za slabe ocene izdelkov.

Skoraj vsi ocenjevani ledeni čaji vabijo k nakupu s slikami sočnih breskev, a teh je v samem izdelku zelo malo.

“Nekateri izdelki sicer vsebujejo zgoščen sadni oziroma breskov sok, a količina breskev na sliki seveda ne odraža količine v izdelku. Okus sadja izdelku pogosto dajo bodisi naravne ali umetne arome,” je opozorila Anja Zupan iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: “Najbolj problematični so prav izdelki, na katerih se bohotijo slike breskev, vsebujejo pa le umetno aromo brez kakršne koli sledi sadja. To je očitno zavajanje potrošnikov, ki mu potrošniške organizacije ostro nasprotujemo, saj se zavzemamo za takšno predstavitev izdelka, ki odraža dejansko sestavo.”

Ledeni čaj ni primeren za žejo
S pollitrsko plastenko ledenega čaja v svoje telo vnesemo tudi do 12 kock sladkorja, kar je kar 48 gramov! Če plastenko spije 15- do 18-letno dekle, s tem prekorači varni dnevni vnos sladkorja za okoli 60 %, fant iste starosti za dobrih 20 % , malček, star 4 do 6 let pa kar za 2,5-krat.
Večina predpakiranih ledenih čajev na trgovskih policah, je sladkih. Če jim ni dodan sladkor oziroma je njegova vsebnost zmanjšana, so praviloma slajeni z različnimi sladili, kot so steviol glikozidi, sukraloza, acesukfam K, aspartam in drugi. Lahko pa vsebujejo oboje.

Med ocenjevanimi izdelki prav noben ni bil popolnoma brez aditivov. “Ledeni čaji lahko vsebujejo tudi do 6 in več različnih aditivov – uravnalce kislosti, antioksidante, arome, barvila, konzervanse in sladila. Najstrožje smo kaznovali izdelke, ki vsebujejo konzervanse in sladila. Zanje je z zakonodajo določeno v katera živila se lahko dodajajo in v kakšni količini. Poleg tega imajo določeno tudi vrednost ADI, ki določa še sprejemljiv dnevni vnos glede na telesno maso in ga s prekomernim vnosom lahko presežejo predvsem otroci in mladostniki,” je izpostavila Anja Zupan.
Pozorni moramo biti predvsem pri malčkih in otrocih, saj ti zaradi manjše telesne mase veliko prej dosežejo dnevni vnos tako za sladila, kot benzoate in sorbate. Še posebej odsvetujemo uživanje pijač, ki vsebujejo natrijev benzoat, ki je prisoten v številnih aromatiziranih sladkih pijačah – tudi ledenih čajih.  Le redki izdelki dejansko vsebujejo “kuhan čaj”, večinoma gre za izvlečke iz različnih rastlin (čajevec, šipek, sadje) v različnih koncentracijah. Vsebnost se giblje med 0,02 in 0,3 odstotka. Največkrat so dodani izvlečki iz `pravega´ oziroma črnega čaja, nekateri izdelki vsebujejo izvleček čaja roiboos, izvleček šipka ali sadnega čaja. Tisti s črnim čajem lahko vsebujejo nekaj kofeina, kar pa na izdelkih večinoma ni izpostavljeno.

Zveza potrošnikov Slovenije svetuje:

  • Za žejo raje izberite vodo. Pitje sladkih pijač, torej tudi ledenega čaja, odsvetujemo.
  • Preden kupite ledeni čaj, preberite njegove sestavine in hranilno tabelo.
  • Izbirajte izdelke brez konzervansov in sladil.
  • Če že izberete ledeni čaj, izberite izdelke z manj kot 6,3 g sladkorja na 100 ml, takim bo še zasvetila oranžna luč na semaforju, torej so primerni za občasno uživanje.

Oddaj komentar