V Sloveniji več moških kot žensk, a umirajo prej

Slika je simbolična. Vir: Pixabay.com

Med prebivalci Slovenije je bilo 1. julija 2020 50,2 odstotka moških, torej več kot žensk, predvsem zaradi močnejšega priseljevanja iz tujine v zadnjih letih, so zapisali ob današnjem mednarodnem dnevu moških na Statističnem uradu Slovenije. In čeprav jih je več, moški umirajo v povprečju mlajši. To pa naj bi se v prihodnje pričakovano trajanje življenja ob rojstvu za moške podaljševalo izraziteje kot za ženske.

19. november se kot mednarodni dan moških zaznamuje že od leta 1999. Zdaj ga obeležujejo v več kot 70 državah sveta. V središču pozornosti so moški glede promocijo zdravja moških, izboljšanja odnosov med spoloma, pa tudi zaradi pomembnosti vloge moških in njihovega prispevka k družbi, v družini, v zakonu ter pri vzgoji in osebnostnem razvoju otrok.

Moški so številčnejši del prebivalstva Slovenije

1. julija 2020 je imela Slovenija nekaj več kot 2,1 milijona prebivalcev (2.100.126). Moških je bilo 50,2 %, žensk pa 49,8 %. Moških je bilo 8.840 več kot žensk. Prvič v več kot 160-letni zgodovini, odkar imamo zanesljive podatke o prebivalstvu na sedanjem ozemlju Slovenije, je število prebivalcev Slovenije preseglo število prebivalk 1. julija 2019. V Evropski uniji so poleg Slovenije le še tri države, v katerih je moških več kot žensk: Malta, Luksemburg in Švedska, so zapisali na Statističnem uradu Slovenije. Naraščanje deleža moških naj bi bila posledica močnejšega priseljevanja tujih državljanov, pretežno moških, ki so se priseljevali k nam zaradi zaposlitve. Priseljevanje aktivne populacije se odraža tudi v razmerju med spoloma po različnih starostnih skupinah: moških je več kot žensk do starosti 61 let. Najizraziteje pa število moških presega število žensk v starosti od 20 do 50 let, torej v aktivni dobi: 1. julija 2020 je bilo moških v tej starosti 53.000 več kot žensk ali 53 % vseh prebivalcev te starosti, so zapisali na Statističnem uradu Slovenije.

V četrtini občin moških manj kot žensk

Število moških najizraziteje presega število žensk v občinah Šentrupert, Osilnica, Zavrč in Cerkvenjak. V vsaki od omenjenih občin je bilo 1. julija 2020 moških za najmanj petino več kot žensk. Po podatkih statističnega urada pa je v nekaterih drugih občinah več žensk. To so Murska Sobota, Ankaran, Poljčane in Dobrovnik, kjer število presega za pet odstotkov.

Oddaj komentar