Mariborski policisti s poostrenim nadzorom voznikov motornih koles in mopedov

Slika je simbolična.

V času od 15. do vključno 28. 4. 2019 na območju Policijske uprave Maribor policisti izvajajo poostrene aktivnosti za zagotavljanje večje varnosti voznikov enoslednih motornih vozil. V sklopu izvajanja teh aktivnosti so na območju celotne policijske uprave v nedeljo, 21. 4. 2019, v času od 12.00 do 19.00, izvedli poostren nadzor cestnega prometa, s poudarkom na ugotavljanju kršitev voznikov enoslednih motornih vozil na cestnih odsekih, kjer je problematika te vrste udeležencev največja (ceste v naseljih, regionalne in glavne ceste).

V povezavi z varnostjo voznikov enoslednih motornih vozil v cestnem prometu so policisti pri izvajanju poostrenega nadzora ugotovili 24 kršitev cestno prometnih predpisov. Zaradi teh kršitev je bila 18 kršiteljem izrečena globa, 3 kršitelji so bili opozorjeni, zoper 3 kršitelje pa je bil podan obdolžilni predlog na pristojno sodišče. Med kršitvami voznikov enoslednih motornih vozil so pri 5 voznikih ugotovili, da so vozili pod vplivom alkohola (v 2 primerih je koncentracija znašala nad 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka). Zaradi vožnje brez vozniškega dovoljenja je bilo vozniku motornega kolesa na območju PP Podlehnik motorno kolo zaseženo, prav tako je bilo zoper voznika neregistriranega mopeda na območju PP Rače odrejeno pridržanje, ker je s kršitvijo nadaljeval
in vozil v cestnem prometu motorno vozilo pod vplivom alkohola.
V toplejših mesecih in ugodnih vremenskih razmerah se poveča delež udeleženih voznikov enoslednih motornih vozil (motornih koles in mopedov) v cestnem prometu. To vpliva na povečanje prometno-varnostne problematike, povezane s tovrstnimi udeleženci cestnega prometa, ki so v primeru prometnih nesreč zelo izpostavljeni hujšim telesnim poškodbami.

V letu 2019 se je na območju PU Maribor povečala prometno-varnostna problematika, povezana z vozniki enoslednih motornih vozil v cestnem prometu, še posebej vozniki motornih koles. V obdobju od 1. 1. do 15. 4. 2019 je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 13 (6) voznikov motornih koles, med katerimi so bili 3 (0) hudo telesno poškodovani in 8 (3) lahko telesno poškodovanih. V zadnjem tednu, predvsem pa ob koncu tedna in v času velikonočnih praznikov, se je zaradi ugodnih vremenskih razmer bistveno povečalo število udeležencev ranljivih kategorij v cestnem prometu, še posebej voznikov enoslednih vozil. Posledično so se prometno varnostne razmere na območju PU Maribor izrazito poslabšale, saj smo v navedenem obdobju obravnavali dve prometni nesreči s smrtnim izidom, ki so jih povzročili vozniki motornih koles in sicer: 20.4.2019 na regionalni cesti št. 707, izven naselja Sveti Duh na Ostrem vrhu, zaradi neprilagojene hitrosti, v kateri je umrl voznik motornega kolesa in 22.4.2019 na regionalni cesti št. 433, izven naselja Ledinek, zaradi nepravilnega prehitevanja voznika motornega kolesa, v kateri je umrl kolesar (otrok).

Fotografija je simbolična. Vir: Shutterstock

Za varno udeležbo v cestnem prometu voznikom enoslednih motornih vozil policija svetuje dosledno uporabo ustrezne zaščitne opreme in predpisane zaščitne čelade (ki v primeru udeležbe v prometni nesreči vplivajo na zmanjšanje telesnih poškodb), spoštovanje cestno-prometnih predpisov (predvsem upoštevanje omejitev hitrosti ter prilagoditev hitrosti razmeram v prometu, na cesti oziroma svojim sposobnostim, saj so hitrost in s hitrostjo povezani vzroki najpogostejši vzroki prometnih nesreč z udeležbo voznikov enoslednih motornih vozil), nošenje svetlih odsevnih oblačil za povečanje vidnosti v cestnem prometu ter dosledno uporabo predpisanih luči (zaradi ožje silhuete so vozniki enoslednih motornih vozil za druge udeležence manj vidni, kot ostala širša vozila, kar pa je ključnega pomena za pravočasno in pravilno reagiranje v cestnem prometu), vožnjo enoslednega motornega vozila le v ustreznem psihofizičnem stanju (vožnja pod stresom, utrujenostjo ali pod vplivom alkohola oziroma drugih psihoaktivnih snovi je izjemno nevarna in nesprejemljiva) ter vožnjo le tehnično brezhibnega motornega vozila (posebno pozornost naj namenijo rednemu preverjanju tehnične brezhibnosti, še posebej stanju pnevmatik, zavoram, svetlobnim telesom, in stanju verige).
Posebej pozorni morajo biti na voznike enoslednih motornih vozil tudi drugi vozniki motornih vozil, ki se morajo zavedati, da je v pomladanskih, poletnih in jesenskih mesecih, še posebej ob ugodnih vremenskih razmerah, udeležba teh v cestnem prometu zelo velika. Zaradi tega vsem voznikom motornih vozil svetujemo: strpno vožnjo in dosledno spoštovanje cestno-prometnih predpisov (še posebej glede hitrosti, upoštevanja prednosti, pravočasnega nakazovanja spremembe smeri z utripalkami, vožnjo v ustreznem psihofizičnem stanju ipd.) ter pozorno spremljanje prometa, še posebej na nepreglednih delih cest ali v križiščih, tako da bodo voznika enoslednega motornega vozila lahko pravočasno opazili in tudi varno reagirali.

Oddaj komentar