Trgovinska zbornica si ne želi nedeljskega zaprtja trgovin

Fotografija je simbolična.

Potem ko se je danes sprostilo več ukrepov, ki so veljali v času epidemije covida-19, Trgovinska zbornica Slovenije poziva vlado k preklicu odloka o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev, ki ohranja zaprtje ob nedeljah in praznikih. Za trenutno omejitev ne obstajajo nobeni utemeljeni razlogi, so prepričani v zbornici.

Vir: Pixabay.com

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so vlado v petek pozvali k pojasnilu razlogov, zaradi katerih prodajalne, razen bencinskih servisov in lekarn, ob nedeljah še naprej ostajajo zaprte. Prav tako so pozvali Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) k pojasnitvi zdravstvenih zadržkov, zaradi katerih NIJZ ocenjuje, da prodajalne, razen izjem, en dan v tednu ne smejo obratovati. Odlok sicer ohranja tudi minimalni obratovalni čas prodajaln.

Zbornica je NIJZ tudi opozorila, da zaradi zaprtja prodajaln ob nedeljah nastajajo večje vrste pred prodajalnami, saj se trgovci držijo priporočil NIJZ glede števila kupcev v prodajalnah. Izpostavili pa so še, da med 13. marcem in 28. majem, torej v času, ko je v Sloveniji veljala razglasitev epidemije, okužb v trgovini ni bilo.

Država je z nedeljo oz. s koncem maja preklicala epidemijo. “Toliko bolj odločitev vlade čudi zato, ker se z današnjim dnem, 1. junijem, neomejeno odpirajo storitve na področju turističnih dejavnosti, omejitev pa ni niti za druge storitvene dejavnosti, ki so zaradi neposrednega fizičnega stika veliko bolj kot trgovina, kjer, poudarjamo, okužb s covidom-19 ni, izpostavljene tveganju okužbe s covidom-19,” so poudarili.

Ob tem v zbornici opozarjajo, da je v trenutnih razmerah zaradi zastoja, ki je zaradi epidemije covida-19 v gospodarstvu nastal v zadnjih tednih, posebej pomembno premišljeno in ustrezno ukrepanje za to, da si gospodarstvo čim prej opomore.

Vse napore je zato treba po oceni zbornice usmeriti v doseganje gospodarske rasti, saj projekcije za Slovenijo in druge trge, na katere je močno vezana Slovenija, kažejo, da bo gospodarska rast močno upadla, kar lahko sproži verižno reakcijo. Potrošnja je v tem trenutku za gospodarsko rast ključna, pomembno vlogo pri njenem oživljanju pa ima trgovinska panoga.

“Rešitev, ki jo prinašajo spremembe že omenjenega odloka oživljanju potrošnje, gotovo ne koristijo, s tem pa tudi ne pripomorejo h krepitvi gospodarske rasti, ki jo Slovenija zdaj nujno potrebuje,” so poudarili.

Na zbornici so tudi zaskrbljeni nad zadnjimi razpoložljivi podatki zavoda za zaposlovanje, iz katerih da je razvidno, da so ogrožena številna delovna mesta v trgovini. Na zavodu se je namreč samo v marcu in aprilu prijavilo več kot 3000 oseb, ki so prišle iz trgovinske dejavnosti.
Vir: STA

Oddaj komentar