15. novembra, se ne začenja samo zimska sezona na slovenskih cestah, ampak začenja Nigrad s svojimi kooperanti mariborsko zimsko službo.
S 15. novembrom se na slovenskih cestah uradno začenja zimska sezona, ki bo koledarsko trajala do 15. marca 2025. V tem času bodo enote zimske službe v stalni pripravljenosti, vsa vozila v prometu pa morajo biti ustrezno opremljena z obvezno zimsko opremo. Pooblaščeni izvajalec zimskega vzdrževanja na območju Mestne občine Maribor je tudi v aktualni zimski sezoni javno komunalno podjetje Nigrad iz Skupine JHMB, ki bo dela izvajalo skupaj s kooperanti in podizvajalci.
Založeni s soljo in peskom
Po besedah vodje Urada za komunalo, promet in prostor Mestne občine Maribor Andraža Mlakerja bodo v sezoni 2024/2025 za izvajanje del v zimski sezoni na območju MOM namenili okoli 1,7 milijona evrov: “Na sestanku štaba zimske službe so pristojni za izvajanje zimskega vzdrževanja pri Nigradu poleg akcijskega načrta predstavili tudi zaloge posipnih materialov in potrdim lahko, da smo ob začetku zimske službe ustrezno založeni s soljo in peskom. Prav tako je za koordinirano izvajanje zimske službe vzpostavljena komunikacija med Nigradom in vzdrževalci državnih cest na območju MOM. Za aktualno zimsko sezono imamo v proračunu na voljo 1.715.675 evrov, nekoliko več kot lansko leto, pri čemer je bila upoštevana uskladitev cen, sprejeta na seji mestnega sveta MOM. Realizacija v lanskem letu je znašala 1.558.966 evrov. Če bo snežnih padavin več, kot jih je bilo v lanski zimi, bomo primorani zagotoviti dodatna sredstva.”
Za izvajanje del bo tudi letos na voljo 80 plužnih enot in 150 sodelavcev, vključno s kooperanti
“Danes smo izvedli t. i. suho vajo – pred nastopom zimske službe smo opravili pregled vseh plužnih enot. Za začetek sezone je v zalogi še 1.081 ton soli, 588 m 3 posipnega peska in 200 kubičnih metrov mešanega agregata. Program izvajanja zimske službe je usklajen z zahtevami krajevnih skupnosti in mestnih četrti, za izvajanje del pa bo tudi letos na voljo 80 plužnih enot in 150 sodelavcev, vključno s kooperanti. V izvajanje zimske službe so vključeni tudi drugi zaposleni, ki bodo sodelovali pri ročnem čiščenju na dogovorjenih lokacijah v mestu. Enote, ki so v stalni pripravljenosti, pričnejo s preventivnim posipom takoj, ko začne snežiti, s pluženjem pa, ko na glavnih cestah zapade 5–10 centimetrov snega oziroma odvisno od vremenskih razmer.Kriterij za ostale ceste je do 15 centimetrov snega,” je pojasnil Matjaž Kerbler, vodja službe javne prometne površine in vodja zimske službe pri Nigradu.
Vozniki naj pravočasno pripravijjo vozila na zimske razmere
Vojko Cigan, pomočnik načelnika Postaje prometne policije Maribor, apelira na voznike, naj pravočasno pripravijo svoje vozilo na zimske razmere in preverijo tehnično brezhibnost vozil: “Za vsa motorna in priklopna vozila je od 15. novembra naprej obvezna zimska oprema, vozniki pa morajo v primeru snežnih padavin, še pred vožnjo, obvezno očistiti svoja vozila.”
Predpisano zimsko opremo morajo imeti vozila tudi v zimskih razmerah, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali ko je vozišče zasneženo, zaledenelo (ledena deska) ali poledenelo (poledica). “Od 15. novembra dalje bodo policisti ob svojem rednem delu pri nadzoru cestnega prometa preverjali tudi opremljenost vozil s predpisano zimsko opremo. Globe, ki so predpisane za kršitelje, so v razponu od 40 do 500 evrov,” še opozarja Vojko Cigan.
Nadzor nad izvajanjem zimske službe bo opravljala Medobčinska inšpekcija
Nadzor nad izvajanjem zimske službe bo opravljala Medobčinska inšpekcija, ki deluje znotraj Skupne občinske uprave Maribor, na podlagi določb Odloka o občinskih cestah. Kot je pojasnila Nina Majcenovič Mikl, vodja Medobčinske inšpekcije, občinski odlok določa, da morajo imeti lastniki nepremičnin ali od njih pooblaščeni upravljavci ob občinski cesti ali drugi javni površini na strehah objektov, s katerih se lahko na občinsko cesto ali drugo javno površino vsuje sneg, pritrjene žlebove in snegolove. Lastniki nepremičnin morajo z objektov ob občinski cesti odstraniti ledene sveče pravočasno in tako, da ne ogrožajo varnosti udeležencev v prometu. Ob tem je treba poudariti, da je pri odstranjevanju snega z javnih prometnih površin, streh, funkcionalnih in drugih površin prepovedano zametavati javne prometne površine. Sneg se sme odlagati na robu vozišča, pri čemer mora biti zagotovljeno odvodnjavanje, ali na mestu, kjer odstranjeni sneg
ne ovira pešcev in prometa z vozili. Če inšpekcija ugotovi kršitve navedenih obveznosti, lahko kršitelju, ki je fizična oseba, izreče globo v višini 200 evrov.
Čiščenje dovoznih poti
V obdobju vsakoletnih aktivnosti zimske službe Nigrad in Mestna občina Maribor prejemata tudi zahteve občanov po očiščenju njihovih dovoznih poti. Vendar v povezavi s tem prosita občane, da za to poskrbijo sami, saj pluženje različnih dovozov ne sodi v okvir rednega zimskega vzdrževanja, ki ga opravlja Nigrad.