Dnevno potrka na vrata Nadškofijske karitas Maribor tudi do 250 ljudi, ki potrebujejo pomoč

Nadškofijska karitas Maribor je v adventno božični akciji Več luči, več upanja doslej zbrala nekaj manj kot 20.000 evrov, s čimer bo poskušala priskočiti na pomoč 500 otrokom. “Potrebe so velike,” je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik Branko Maček.

“Z akcijo Več luči, več upanja bomo lahko nadaljevali z zagotavljanjem pomoči predvsem tam, kjer se starši zaradi nenadnih težav, kot so bolezen, razveza ali izguba dohodka, soočajo z veliko stisko zagotavljanja podpore otroku pri pridobivanju znanja,” je pojasnil in se zahvalil skupno 2057 darovalcem. “Veliko je stisk, a tudi veliko dobrote,” je dodal.

Pomagajo predvsem pri plačilu šolske prehrane

V preteklih letih so zbrana sredstva v omenjeni akciji namenili za pomoč otrokom s plačilom šolskih in obšolskih dejavnosti. Lani pa so se razmere zaradi covida-19 bistveno spremenile, zato pomagajo družinam predvsem pri plačilu šolske prehrane, oskrbnin v vrtcu ter drugih stroškov šolanja. Z delom zbranih sredstev so omogočili tudi nadaljevanje izvajanja učne pomoči.

“Ponovno moramo opozoriti, da največje stiske opažamo v tistih primerih, ko družine in posamezniki ne morejo poravnavati osnovnih položnic, kot so za najemnino, elektriko, vodo, ogrevanje ter druge sprotne obveznosti. Na naša vrata trkajo brezposelni, ki prejemajo denarno socialno pomoč in otroške dodatke, pa tudi zaposleni, ki se le s težavo prebijajo iz meseca v mesec. Vse več je upokojencev, ki kljub skromnosti težko preživijo s prejeto pokojnino. Vedno pogosteje opažamo, da imajo številni iskalci pomoči tudi težave s telesnim in duševnim zdravjem,” je povedal Maček.

Nudijo pomoč tudi v obliki razgovorov

Že v prvem valu epidemije so opazili poleg potrebe po materialni pomoči zelo veliko psihosocialno stisko. V takšnih primerih nudijo pomoč v obliki razgovorov prek dežurne telefonske številke.

Lani je prek humanitarnih in socialnih programov Nadškofijske karitas Maribor prejelo pomoč 2333 oseb. Dnevno potrka na njihova vrata tudi do 250 ljudi, ki potrebujejo pomoč. V zavetišču za brezdomce so zasedene vse zmogljivosti, Ljudska kuhinja Betlehem razdeli toplo kosilo dnevno od 35 do 45 osebam, vsak dan po projektu Donirana hrana pomagajo do 150 ljudem. V Materinskem domu Mozirje in Žalec je v preteklem letu bivalo 32 žensk z desetimi otroki.

Pomoč preko mreže karitas v mariborski nadškofiji je lani prejelo nekaj več kot 15.000 ljudi, kar je podobno kot v letu 2019. Največ je družin, sledijo starejši, bolni in invalidi ter posamezniki in otroci. Skupaj je bilo razdeljene več kot 800 ton različne humanitarne pomoči.

Vse več socialno šibkih družin

Na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve so dobili potrjeno sofinanciranje v višini nekaj več kot 80.000 evrov za projekt Mreža Nadškofijske karitas Maribor proti negativnim posledicam covida-19. Z njim bodo do konca tega leta nadgradili dosedanje aktivnosti na Koroškem in v Podravju, med drugim psihosocialno svetovanje na daljavo, delo s starejšimi in osamljenimi na daljavo, učna pomoč na daljavo in delovne akcije za pomoč na domu.

Trenutno usmerjajo pozornost v akcijo Stiska, s katero se osredotočajo na pomoč družinam. “Na Karitas se obrača vse več socialno šibkih družin, ki jim želimo s primernimi oblikami pomoči omogočiti čim boljše možnosti, da ne bi bili zaradi raznih oblik stisk socialno ali kako drugače izključeni oz. dneve preživljali v revščini, zapuščeni od vseh,” je povedal Maček. Lani so s to akcijo zbrali 19.000 evrov in pomagali 139 družinam oziroma posameznikom.
VIR: Lokalec.si

Oddaj komentar