Neprimerni razlagi ženske in moškega v SSKJ. Se tudi vam zdijo primeri žaljivi?

Slika je simbolična. Vir: Pixabay.com

Društvo za nenasilno komunikacijo je danes opozorilo na oznako ženske in moškega v Slovarju slovenskega knjižnega jezika. Ob razlagi teh dveh besed se namreč najde ob zapisanih primerih uporabe besed slabšalni odnos za ženske tako pri enem kot drugem slovarskem geslu. 

Gre za slovarski gesli, ki sta dostopni tudi preko spleta na portalu Fran, ki “združuje slovarje, slovenistične jezikovne vire in portale, ki so nastali ali še nastajajo na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, ter slovarje, ki so v okviru dela na tem inštitutu dobili digitalno obliko”, je zapisano na tem portalu.

Predlagajo drugačen opis ženske

Društvo za nenasilno komunikacijo je zapisalo. “Veseli smo, da imamo tako uporaben in sodoben spletni portal, kot je Fran. Žal sta veliko manj sodobna in uporabna geslo ženska ter moški. Javna ženska je na primer prostitutka, mi smo pa mislili, da je, tako kot javni moški, tudi javna ženska le javnosti poznana oseba. Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU predlagamo nekaj novih pridevnikov: aktivna, močna, odločna, zanesljiva, odgovorna, duhovita, prodorna, zaposlena …”

Po sledeh DNK smo tudi mi pogledali v Slovar slovenskega knjižnega jezika na Fran. Med vsemi opisi oziroma uporabi besede ženska je res tudi primer: javna ženska, kar naj bi glede SSKJ pomenilo prostitutko. Na prvem mestu so zapisani primeri glede na ženske telesne lastnosti, nato pa glede ženskih značajskih lastnosti (mirna, prijazna, prijetna), sledijo noseča in poročena ženska itd.

Opisane slabše lastnosti, ki naj bi bile ženske

Pri razlagi uporabe besede v povedih pa so primeri:

  • “ga bo že preprosila, saj je ženska”
  • “v njej je premalo ženske, da bi to razumela”

Za oba ta primera se lahko razume slabšalni opis ženske, najprej, da so ženske tiste, ki imajo navado prositi tako dolgo, dokler niso uslišane. Sploh drugi omenjeni primer pa kaže na to, da se ženske deli na tiste, ki so dovolj ženske (z dovolj ženskimi lastnostmi), in na tiste, ki so premalo ženske (nimajo dovolj ženskih lastnosti).

Ženska kot lastnina?

Naprej so v skupini narečnih in pogovornih oblik zapisani primeri, ki kažejo na to, da si žensko lahko nekdo tudi lasti: “Ne vem, če je moja ženska že doma”, “ali bo prišla s teboj tudi tvoja ženska”.  Kasneje imajo zapisane primere ekspresivne rabe “kjer vrag ne zmore, ženska pripomore”.

Javna ženska je prostitutka

Najbolj pa zbode primer knjižnega zapisa besede pri besedni zvezi “javna ženska”, ki jo v SSKJ razložijo kot prostitutko.

Slovarsko geslo ženska, SSKJ. Vir: Fran.si

Pri geslu moški primer s seksualnim opisom ženske

Pri slovarskem geslu moški pa so sprva prav tako zapisali pomen in uporabo besede moški glede na telesne lastnosti. Nato pa sledi ponovno slabšalna oznaka ženske, čeprav gre za slovarsko geslo moški. S primeri namreč opisujejo žensko. Prvi primer je kar na področju spolnih odnosov: “ona še ne ve, zakaj so moški na svetu”, “moški so jo kar požirali z očmi”, “očita ji, da ima druge moške”, “nora je na moške”.

Slovarsko geslo moški, SSKJ. Vir: Fran.si

Pri moškem se meri pogum

Edini primer povedi z uporabo besede moški, kjer ne omenjajo ženske pri tem geslu, je v ekspresivni obliki, kjer je moški v zapisanih primerih opisan kot nosilec odločnosti, poguma: “ali smo moški ali nismo”, “kakšen moški pa si, če si tega ne upaš”.

Oddaj komentar