FOTO: Medgeneracijsko sodelovanje ima v današnjem času vse večji pomen, v Benediktu uspešno delovanje Večgeneracijskega centra

Zavod PIP je v sodelovanju z občino Benedikt včeraj, 30. marca, organiziral razpravo na temo medgeneracijske solidarnosti. V okviru dogodka so skupaj z osrednjimi gosti spregovorili o pomenu medgeneracijske solidarnosti ter pri tem izpostavili vlogo manjših podeželskih območij.

Medgeneracijska solidarnost je tema, ki zadeva celotno družbo. Ko govorimo o medgeneracijski solidarnosti nimamo v mislih samo sedanjih generacij, ampak tudi generacije, ki šele prihajajo.

Dogodek je potekal v prostorih Večgeneracijskega centra Benedikt. Z udeleženci so o tej tematiki govorili Milan Repič, župan občine Benedikt, Jana Goriup predstojnica Katedre za socialno gerontologijo na Alma Mater Europaea, Milan Hlevnjak iz Društva upokojencev Benedikt in Darko Kranjc iz Slovenske filantopije.

Poudarili so, da je pomembno, da se zavedamo, da so uspešni odzivi na demografske spremembe le tisti, ki upoštevajo koristi vseh generacij.

Občani Večgeneracijski center v Benediktu dobro sprejeli

Tudi Občina Benedikt je izkazala potrebo po prostoru, kjer aktivnosti izvajajo različne generacije. Večgeneracijski center v Benediktu deluje že leto in pol, in v tem času, so ga občani dobro sprejeli.

Milan Repič, župan občine Benedikt, je dejal: “Če ljudje zaznajo, da je to pozitivno, da jim prinaša neko dodano vrednost, da jim s tem dviguje kvaliteto življenja in so pripravljeni vložiti tudi svoj prosti čas, svojo delo in energijo, potem je to to. Na lokalni skupnosti pravzaprav ravno to zasledujemo. Skušamo delati projekte, za katere vemo, da si jih ljudje želijo in da bodo ljudje tudi na tem področju oz. tem projektu delali.”

“Ocenjujem, da bolj kot kadarkoli prej danes potrebujemo razširjeno družino”

Jana Goriup predstojnica Katedre za socialno gerontologijo na Alma Mater Europaea, je ob tem povedala: “Ocenjujem, da bolj kot kadarkoli prej danes potrebujemo razširjeno družino iz različnih vzrokov. Tako za starejše, torej za stare starše kot pa tudi za starše in predvsem tudi za vnuke. Ekonomska situacija in seveda pandemija, ki je to zadevo še zaostrila, in časi, ki prihajajo in bodo zelo nevljudni, tudi v tem pogledu narekujejo potrebo po medgeneracijskem bivanju, medgeneracijski pomoči in medgeneracijski solidarnosti.”

Milan Hlevnjak iz Društva upokojencev Benedikt“Dela nimamo malo. Ljudi moramo animirati, veseli smo, da nam ljudje sledijo, predvsem poudarjamo rekreativne dejavnosti, kajti gibanje je življenje. Samo življenje in zdravje bosta omogočila, da bodo ljudje čim bolj dolgo časa samostojni in ne bodo odvisni ne od sorodnikov, ne od družbe.”

Darko Kranjc iz Slovenske filantropije: “Medgeneracijski centri so prostor, kjer se ljudje srečujejo, družijo. Gre za socialno vključevanje, hkrati pa en kup pomoči, samopomoči, ker v te center zahajajo ljudje različnih težav, izzivov in tudi takšni, ki nimajo težav. Na koncu se med sabo najdejo, se potolažijo, poveselijo in veliko težav se reši na ta način.”

Razprava je bila del serije dogodkov, ki so jih v Zavodu PIP poimenovali »Evropski pikniki« in jih izvajajo v okviru projekta Evropa na našem pragu.

Celoten prispevek si lahko ogledate v ponedeljek, 4. aprila, ob 18.30 v Občinskem informatorju na BK TV in na Facebook strani BK TV.

 

Oddaj komentar