FOTO: V Europarku na ogled 100-krat povečana slovenska avtohtona čebela

Europark Maribor je te dni postal še bolj privlačen, saj ga je obiskala posebna gostja – 3D-Kranjica, 100-krat povečani fizični model slovenske avtohtone čebele, kranjske sivke. Ta impozantna maketa je postavljena pred Hervisom in bo na ogled vse do 23. novembra 2024.

Unikaten prikaz slovenske čebelarske dediščine

3D-Kranjica ni le izjemno podroben prikaz, temveč prava čast slovenski čebelarski dediščini. Z več kot 90-odstotno morfološko podobnostjo z resnično čebelo delavko omogoča izjemno realističen vpogled v anatomijo kranjske čebele, ki je svetovno znana kot ključna vrsta v čebelarstvu. S pomočjo napredne tehnologije 3D-tiska je model izdelan do mikrona natančno. Za osnovo je bila uporabljena prava kranjska čebela, ki so jo slikovno analizirali z Micro CT napravo, kar je omogočilo natančno poustvarjanje tudi najmanjših detajlov.

Impozantna velikost in tehnična dovršenost

3D-Kranjica je prava velikanka! Model je izdelan v razmerju 100 : 1, kar pomeni, da v dolžino meri kar 170 cm. Zaradi svoje velikosti in pozornosti do detajlov omogoča obiskovalcem, da si ogledajo strukturo kranjske čebele, kot je sicer s prostim očesom ne bi mogli.

Potovanje po svetu in mednarodno priznanje

3D-Kranjica je nastala ob pomembnem dogodku – slovenskem predsedovanju Svetu Evropske unije. Kasneje pa je pritegnila pozornost na svetovni razstavi Expo v Dubaju, kjer je v slovenskem paviljonu navdušila skoraj milijon obiskovalcev iz celega sveta. Slovenski paviljon, kjer je bila postavljena, je s tem modelom poudaril pomembno vlogo Slovenije v čebelarstvu in skrbi za biodiverziteto.

Vse ljubitelje narave, ekologije in tehnologije vabijo, da si ogledajo 3D-Kranjico od blizu in se pobliže spoznajo s kranjsko čebelo. To je edinstvena priložnost, da pokukamo v svet čebel, ki so ključne za naše okolje in prehransko verigo. Model lahko občudujete v Europarku Maribor do 23. novembra 2024, zato si le vzemite čas in se podajte na edinstveno izkušnjo raziskovanja sveta slovenskih čebel.

Oddaj komentar