V knjigi o razlogih za ustanovitev mariborske medicinske fakultete

V založbi Univerze v Mariboru je konec lanskega leta izšla znanstvena monografija, ki pojasnjuje razloge za ustanovitev mariborske medicinske fakultete. Ta je v svojem 16-letnem delovanju izobrazila okoli tisoč zdravnikov in s tem po navedbah avtorjev pomagala zmanjšati vrzeli v pomanjkanju zdravstvenega kadra v Sloveniji.

Knjigo z naslovom Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru: monografija o ustanovitvi, ki so jo danes predstavili javnosti na omenjeni fakulteti, sta uredila prvi dekan te fakultete Ivan Krajnc in nekdanji direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Gregor Pivec.

Kot ugotavljata v povzetku, je razvoj omenjene fakultete pripomogel k razvoju celotnega zdravstva v severovzhodni Sloveniji, bil pa je tudi predpogoj za razvoj Splošne bolnišnice Maribor v univerzitetni klinični center.

“Znanstvena monografija ne prikazuje le nastanka Medicinske fakultete Univerze v Mariboru, ampak tudi nakaže njen nadaljnji razvoj v smislu dveh novih programov: Dentalna medicina in Farmacija,” sta zapisala.

“To je trajnostni dokument, ki bo številnim generacijam predstavil pomembno in vizionarsko zastavljeno dejanje,” je v recenziji knjige zapisal sedanji direktor UKC Maribor Anton Crnjac.

Šest obširnih prispevkov avtorjev, ki so sodelovali pri nastajanju medicinske fakultete in vsak iz svojega zornega kota predstavi problematiko zamisli in nastajanja fakultete, se po njegovih navedbah smiselno nadgrajuje in ustvarja kompleksno podobo danega trenutka in časa. “Pomembno so predstavljeni kronološki podatki, številni argumenti za ustanovitev mlade fakultete, protislovja in nasprotovanja in tudi politična podpora,” je zapisal Crnjac.

Prva generacija študentov medicine se je vpisala v to fakulteto v študijskem letu 2004/2005. Fakulteta je najprej gostovala v stavbi rektorata in kliničnem centru, septembra 2013 pa je dobila svojo stavbo ob Starem mostu na desnem bregu Drave v Mariboru.

vir: lokalec.si

Oddaj komentar