V zadnjem času nekateri ponudniki preko spleta ponujajo razne teste za dokazovanje okužb z novim koronavirusom, toda ti testi so lahko nepreverjeni in lahko pokažejo lažno pozitivno reakcijo, opozarjajo na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani.
Skupina za spremljanje novosti na področju zdravil in cepiv pri okužbi z novim koronavirusom na tej fakulteti je namreč sporočila, da testiranje prisotnosti virusnega genoma ali prisotnosti specifičnih protiteles v krvi bolnika po preboleli okužbi spada v pristojnost strokovnjakov, ki imajo dostop do potrebnih aparatur oziroma do certificiranih in preverjenih testov. Pri različnih spletnih ponudbah za samotestiranje na okužbo z novim koronavirusom pa nastane težava, ker imajo premajhno specifičnost, saj test brez certifikatov in rigoroznih preverjanj lahko pokaže lažno pozitivno reakcijo oziroma reagira s protitelesi, ki so nastala zaradi okužb z drugimi nenevarnimi koronavirusi pred časom sars-cov-2. S fakultete še opozarjajo, da tako dobi posameznik, ki se samotestira z neustreznim testom, napačno informacijo, da je prebolel okužbo z novim koronavirusom, ki povzroča bolezen covid-19.
Pojasnili so, da testi temeljijo na dveh tehnologijah: začetek okužbe je mogoče dokazati z odvzetjem nosne ali žrelne sluznične tekočine in dokazovanjem prisotnosti virusnega genoma. Druga skupina testov pa temelji na dokazovanju prisotnosti protiteles, ki nastanejo približno 6-13 dni po okužbi z virusom.
Ob opozorilu pred uporabo nepreverjenih testov so v skupini fakultete za farmacijo še zapisali, da razvoj testov sicer intenzivno poteka, saj bodo podatki o tem, kolikšen del populacije je že prebolel bolezen in koliko časa traja imunost, izjemno pomembni pri nadaljnjih ukrepih. Opozarjajo pa, da trenutno še ni podatkov o dolžini zaščite pred novim koronavirusom, ki v splošnem lahko traja nekaj mesecev, leto ali celo več let. Te podatke naj bi predvidoma pridobili v naslednjem letu.
Vir: Lokalec.si