Prebivalci Ljubnega ob Savinji ter okoliških območij še vedno čutijo posledice katastrofalnih poplav, ki so jih doletele v letu 2023, zato se je okoli 50 študentov prostovoljcev odločilo, da letos priskočijo na pomoč prav njim.
Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) bo med 19. in 27. julijem izvedla že 25. Študentsko delovno brigado ŠOUM, ki bo tokrat potekala v občini Ljubno ob Savinji. Namen Študentske delovne brigade je v prvi vrsti pomagati prebivalcem, ki čutijo posledice naravnih katastrov ter spodbujati prostovoljstvo med mladimi. Po lanskih poplavah so predstavniki ŠOUM prebivalcem Ljubega ob Savinji obljubili, da na njih ne bodo pozabili.
Na pobudo ŠOUM se že več kot dve desetletji vsakoletno zbere skupina študentov, ki je pripravljena prostovoljno pomagati pomoči potrebnim. Pomoč nudijo prebivalcem krajev, ki so jih prizadele naravne nesreče, so demografsko ogroženi ali so v razvoju dvigovanja prepoznavnosti in turistične ponudbe.
»Želimo si nadaljevati zgodbo, ki so jo naši predhodniki začeli že daljnega leta 1999 po potresu v Bovcu. Vse od takrat naprej je naš cilj vsako leto popeljati okoli 50 študentov in drugih prostovoljcev na pomoč
območjem, ki so jih prizadele naravne katastrofe. Še dobro pomnimo lanske katastrofalne poplav, med katerimi so bili Ljubno ob Savinji ter okoliški kraji med najbolj prizadetimi v Sloveniji. Že takrat smo jim z manjšimi ekipami priskočili na pomoč, ter jim obljubili, da se bomo vrnili takrat, ko bodo morda drugi že pozabili na njih,« dodaja Uroš Vozlič, vodja letošnje Študentske delovne brigade.
Življenje v omenjenih krajih se je počasi vrnilo v običajne smernice, a posledice so ostale. Z namenom priprave samega brigadirskega kampa ter ostalih aktivnosti, ki so potrebne za sam prihod študentov brigadirjev, je skupina študentov na Ljubno prispela že predčasno.
Tokrat se bodo študentje lotili naslednjih opravil:
Odstranjevanje odvečnega vejevja ob cestah in urejanje brežin hudournikov;
Pleskanje lesene hiške ter opravila na odbojkarskem igrišču v Radmirju;
Košnja težje dostopnih travniških bregov;
Urejanje okolice osnovne šole;
Pomoč lokalnih kmetijam pri vsakodnevnih opravilih ter pomoč krajanom pri odstranjevanju posledic
poplav;
markiranje in urejanje planinskih poti v občini v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije.
Študentje bodo spoznavali tudi posamezne kraje, ob vsakem obisku se z domačini stkejo nepozabne vezi, ki trajajo še dolgo po dogodku.
Študentska delovna brigada je največji prostovoljni projekt Študentske organizacije Univerze v Mariboru. V zadnjih letih se je močno zasidrala med največje prostovoljne dogodke v Sloveniji. Doslej je na Študentskih delovnih brigadah sodelovalo že preko 1350 študentov, skupaj pa so opravili več kot 75.000 prostovoljnih ur.
Zgodovina Študentske delovne brigade:
Študentska delovna brigada ima bogato tradicijo. Prva je bila organizirana leta 1999 v Bovcu, kjer so študentje pomagali pri popotresni obnovi, leta 2000 so se študenti z istim namenom zbrali v Kobaridu, leta 2001 so na pomoč priskočili prebivalcem Loga pod Mangartom, ki jih je prizadel zemeljski plaz. Odtlej so študentje pomagali še v več kot 20 različnih območjih po celotni Sloveniji. Nazadnje, leta 2023, v občini Muta.