Začenja se testiranje na prisotnost virusa Zahodnega Nila

Vir: Pixabay

Transfuzijska služba je skladno z obstoječim pravilnikom o obveznem testiranju krvi in krvnih komponent uvedla presejalno testiranje vseh krvodajalcev na prisotnost virusa Zahodnega Nila po celotni Sloveniji. Ta ukrep so sprejeli zaradi prijave primera okužbe pri ljudeh v Sloveniji, so danes sporočili iz Zavoda RS za transfuzijsko medicino.

Dodatno testiranje odvzete krvi, ki so ga začeli izvajati v ponedeljek, bo potekalo do konca novembra in bo centralizirano za vso državo.

Pred uvedbo testiranja na virus Zahodnega Nila je Transfuzijska služba zagotavljala varnost krvi s skrbnim izborom krvodajalcev, zato je moral krvodajalec, ki je bil na območju pojavnosti virusa, preložiti darovanje krvi za 28 dni.

Transfuzijska služba s temi in številnimi drugimi ukrepi za preprečevanje prenosa bolezni s transfuzijo krvi zagotavlja kakovostno in varno preskrbo s krvjo v skladu s strokovnimi smernicami in standardi, so še dodali iz zavoda.

V Sloveniji so letos potrdili prve tri primere okužbe z virusom Zahodnega Nila, so v ponedeljek sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Kot so navedli, so vsi trije primeri okužbe potrjeni v severovzhodnem delu Slovenije, natančneje v Pomurski in Podravski regiji. To so prvi potrjeni primeri po petih sezonah, v katerih okužb z virusom v Sloveniji niso zaznali.

Virus Zahodnega Nila prenašajo komarji, najpogosteje pa se pojavlja v toplejših mesecih, ko so komarji najbolj aktivni. Zelo redko se virus prenese med ljudmi prek transfuzije, tkiv ali darovanih organov.

Bolezen se običajno pojavi od tri do 14 dni po okužbi. Kot pojasnjujejo na NIJZ, večina ljudi po piku okuženega komarja ne zboli, saj v približno 80 odstotkih primerov okužba poteka brez simptomov.

vir: lokalec.si

Oddaj komentar