Tonin: “Za prihodnost Slovenije se ni treba bati”

Matej Tonin v učnem centru Pekre

Obrambni minister Matej Tonin je danes na slovesnosti v počastitev 30. obletnice zaprisege prvih slovenskih nabornikov v učnem centru Pekre poudaril pomembnost zaprisege v slovenskem jeziku. Za naš medij pa je izpostavil tudi to, da se vse več mladih prijavlja na prostovoljno služenje vojaškega roka, tako da se za prihodnost Slovenije ni treba bati. Prepričan je, da je posodabljanje Slovenske vojske ključno. 

Prva zaprisega v slovenskem jeziku

Na današnji dan pred tridesetimi leti, 2. junija 1991, so namreč prav v Pekrah v 710. učnem centru in na Igu v 510. učnem centru na Igu prvič zaprisegli slovenski naborniki v Slovenski vojski. “To je bila prisega slovenskemu narodu in mladi državi, ki je bila že čez nekaj tednov sredi obrambne vojne z mnogo močnejšim nasprotnikom. Za nas, Slovence in Slovenke, je ta dogodek, izjemnega zgodovinskega in državotvornega pomena. Vsemu svetu smo takrat jasno pokazali, da imamo in oblikujemo svojo vojsko,” je povedal Tonin. Izpostavil je še, da je imela ključno vlogo pri takratni obrambi Teritorialna obramba, ki je bila pripravljena braniti domovino. 15. maja 1991 se je v Pekrah in na Igu začelo usposabljanje prve generacije slovenskih nabornikov.

Učni center pred 30 leti ni predal nabornikov Jugoslovanski armadi

“Samo dober teden po začetku usposabljanja prvih 120 nabornikov je bil 710. učni center pred grozečo preizkušnjo. Po tem, ko so pripadniki Teritorialne obrambe zajeli in kasneje izpustili dva izvidnika Jugoslovanske armade, ki sta preiskovala teren okrog centra, je Jugoslovanska armada s svojimi enotami in oklepnimi transporterji obkolila center. Zahtevala je izročitev slovenskih nabornikov. Poveljstvo učnega centra je to zahtevo odločno zavrnilo in se tako znašlo v središču odkritega spora z mnogo močnejšo Jugoslovansko armado,” je povzel Tonin takratne dogodke in izpostavil, da je vsem zaposlenim v učnem centru uspelo ohraniti prve slovenske nabornike žive in zdrave.

 Ustanovitev Slovenske vojske ključnega pomena za državo

Za naš medij je povedal tudi, da je pred 30 leti bila ustanovitev Slovenske vojske pomembna. Poudaril je, da je Slovenska vojska eden od temeljev naše države, zaradi katere je naša država samostojna in neodvisna država.

 Domovinska čustva se ponovno prebujajo

Ob osamosvajanju Slovenije so mnoge ljudi vodila čustva, želja po osamosvojitvi, po lastni državi. Domovinska čustva so bila zelo izrazita. Sedaj, ko se država še vedno spopada z epidemijo in je v težkih razmerah, to čutijo tudi državljani. Tonin je za naš medij poudaril, da so pred 30 leti ljudje bili pripravljeni marsikaj narediti za domovino, “nekaj so čutili do domovine. In verjamem, da se to počasi obuja in prihaja nazaj. Če gledamo, so sedaj mlade generacije bolj odzivne in me veseli, da je odziv na prostovoljno služenje vojaškega roka preseglo vsa pričakovanja.”

Posodabljanje sedanje Slovenske vojske

Med sedanjimi, aktualnimi izzivi pa je izpostavil Tonin sprejem Zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026, kar ocenjuje kot “pomemben korak k stabilnemu financiranju in modernizaciji Slovenske vojske. Za svojo varnost bomo namenili en odstotek proračuna in to ne more biti preveč. Z zakonskimi spremembami smo končno uredili status vojakov po 45. letu. Nekdo, ki služi domovini, ne more biti po dopolnjeni starosti 45 let na milost in nemilost prepuščen kruti usodi”. Nam je povedal, da je vojska vedno ogledalo države in da je zdaj prišel trenutek, ko se je treba odločiti za vlaganje v posodabljanje vojske.

Oddaj komentar