Spletna goljufija: Mariborčanka na račun v tujino nakazala več tisoč evrov

Vir: pixabay.com

Očitno nepridipravi spet preko spletnih goljufij prežijo na nič krive žrtve.

Mariborski policisti so bili namreč obveščeni spletni goljufiji: “Občanka je na transakcijski račun v tujini nakazala več tisoč evrov po tem, ko je po mobilni aplikaciji prejela sporočilo, da bo prejela denarno nagrado, v kolikor bo poravnala dajatve in druge stroške. Občane pozivamo, da še pred nakazovanjem finančnih sredstev dobro premislijo o tem, ali bi morebiti lahko šlo za goljufijo.”

Še enkrat velja opozorilo, da bodite pri nakazovanju denarja na nepoznane transakcijske račune še posebej previdni. Nepridipravi namreč velikokrat prežijo na žrtve. Policisti poročajo, da obstaja sedem vrst spletnih finančnih prevar, ki jim uporabniki najpogosteje nasedejo. Vse informacije, o teh najdete na tej povezavi.

Direktorska prevara

Do takih prevar pride, ko goljuf zaposlenega, pooblaščenega za izvajanje plačil, z zvijačo zavede, da plača lažni račun ali izvede nepooblaščeno nakazilo s poslovnega bančnega računa.

Poneverba računov

Na podjetje se obrne nekdo, ki trdi, da zastopa dobavitelja/ponudnika storitev/upnika. Uporabi lahko kombinacijo pristopov: telefon, pismo, e-pošta ipd. Slepar zahteva, da se bančne podrobnosti za plačila (torej podrobnosti o bančnem računu prejemnika plačila) prihodnjih računov spremenijo. Predlagani novi račun je pod nadzorom sleparja.

Spletno ribarjenje

Pojem “lažno predstavljanje” se nanaša na sleparska e-poštna sporočila, ki prejemnike poskušajo pretentati, da razkrijejo svoje osebne, finančne ali varnostne podatke. Preventivni nasveti: Phishing

SMS-zvabljanje

Pošiljanje SMS-jev z lažnim predstavljanjem je način, s katerim poskušajo sleparji prek sporočila SMS pridobiti osebne, finančne ali varnostne podatke. Preventivni nasveti: Smishing.

Telefonsko zvabljanje

Glasovno lažno predstavljanje je telefonska prevara, s katero poskušajo sleparji žrtve pripraviti do tega, da jim razkrijejo osebne, finančne ali varnostne podatke ali nakažejo denar. Preventivni nasveti: Vishing.

Lažna spletna mesta bank

E-poštna sporočila z lažnim predstavljanjem banke običajno vsebujejo povezave, ki vas usmerijo na lažno spletno mesto banke, na katerem morate razkriti finančne in osebne podatke.

Ljubezenska spletna prevara

Sleparji prežijo na žrtve na spletnih mestih za zmenke, lahko pa za vzpostavljanje stika uporabijo tudi družbena omrežja ali e-pošto.

Kraja osebnih podatkov

Kako vas lahko preslepijo? Vaše osebne podatke zbirajo iz družbenih omrežij. Ti podatki lahko goljufom pomagajo pridobiti dostop do vaših računov, najeti posojila ali drugače nezakonito poslovati v vašem imenu, podatke pa lahko prodajo tudi drugim sleparjem.

Naložbena prevara

Pri naložbenih prevarah pogosto gre za na videz dobičkonosne naložbene priložnosti, kot so delnice, obveznice, kriptovalute, žlahtne kovine, nepremičninske naložbe v tujini ali alternativni viri energije. Kaj lahko storite? Bodite sumničavi do ponudb, ki obljubljajo varne naložbe, zagotovljen donos ali velike dobičke. Več nasvetov: Naložbene prevare.

Oddaj komentar