Snaga: Ob svetovnem dnevu Zemlje opomin, da hrana ne sodi v plastiko

Biološko razgradljiva vreča za živila

V luči prizadevanj za zmanjševanje količin odpadkov in v boju proti plastičnim vrečkam v Snagi izvajajo številne programe ozaveščanja, na svetovni dan Zemlje, ki ga obeležujemo v sredo, 22. aprila. V mariborski Snagi so se odločili, da bodo na nujnost spremembe potrošniških navad skušali po korakih doseči tudi med obiskovalci mariborskih tržnic. V sredo bodo med prodajalce brezplačno razdelili biološko razgradljive vrečke, ki imajo vse potrebne certifikate za stik z živili, so torej primerne tudi za to, da v njih začasno hranimo hrano.

Prodajalci na tržnicah sicer v največji meri še zmeraj uporabljajo navadne plastične vrečke, v katere shranijo živila, ki jih obiskovalec kupi. Povprečen Slovenec na leto kupi okoli 300
plastičnih vrečk, pri čemer ena vrečka za razkrajanje v naravi potrebuje kar 450 let. “Čeprav smo pred dobrim letom sprejeli zakon, po katerem pri trgovcih brezplačnih plastičnih vrečk več ni mogoče dobiti, ampak je treba vse kupiti, zakon še zmeraj dopušča izjeme prav na področju nakupovanja sadja in zelenjave,” so sporočili iz Snage.

Biorazgradljive vrečke, ki jih bodo brezplačno delili na tržnici, so po uporabi primerne tudi za zbiranje bioloških odpadkov, ki so zelo dragoceni, saj jih vračamo neposredno v naravo. “V posodah za biološke odpadke najdemo ogromno navadnih plastičnih vrečk, ki seveda v te posode ne sodijo. Z biorazgradljivimi vrečkami želimo opozoriti tudi na dejstvo, da lahko neka stvar, v tem primeru vrečka, po uporabi dobi novo vrednost in jo ponovno uporabimo,” pravijo v Snagi. K temu pa so dodali, da ponovna uporaba na evropski hierarhični lestvici zaželenih načinov ravnanja z odpadki zaseda visoko drugo mesto, takoj za preprečevanjem nastajanja odpadkov.

Pozitivne spremembe med kupci so sicer že vidne, saj tržnice vsak teden obišče več ljudi, ki za potrebe nakupovanja uporabljajo cekarje ali vrečke iz blaga, ki so namenjene večkratni uporabi, saj so tudi pralne. “To daje slutiti, da je vse več potrošnikov tudi okoljsko ozaveščenih, pomen lastnih vrečk, ki jih na tržnico prinesemo s seboj, pa je povečala tudi epidemija covid-19, v času katere so bile mariborske tržnice ene redkih v Sloveniji, ki so ves čas ponujale lokalno pridelano hrano in druge produkte, na kar smo še posebej ponosni. Od preteklega petka se delovni čas tržnic približuje običajnemu delovnemu času, izjema so le še nedelje, ko tržnice do nadaljnjega še zmeraj ostajajo zaprte,” so še sporočili iz Snage.

Oddaj komentar