Položnice bodo 60 odstotkov višje, mariborska občina o pomoči še ne razmišlja

Slika je simbolična

Kot smo že poročali bodo precej višji računi Energetike Maribor. Kot so nam pojasnili na Energetiki Maribor, bi lahko po njihovih ocenah povprečno stanovanje v primerjavi z decembrom 2022 za toploto prejelo višji računa za približno 60 odstotkov.

Pojasnijo nam, kakšen je razlog podražitev: “Glavni razlog za podražitev variabilnega dela cene toplote je višja nabavna cena zemeljskega plina kot vhodnega energenta. V primerjavi z letom 2022, ko je bila nabavna cena zemeljskega plina 20,49 EUR/MWh, se je ta z letom 2023 povišala za 5-krat na 106,03 EUR/MWh. Prav tako sta se glede na leto 2022 povišali nabavna cena električne energije (VT za 2,74-krat; MT za 2,36-krat) in cena emisijskih kuponov (1,43-krat).”

Odjemalci bodo o razlogih za povišanje variabilnega dela cene toplote obveščeni na posebni spletni strani, kjer bodo na voljo vse podrobnosti. Spletna stran bo predvidoma zaživela v začetku prihodnjega tedna.

Gre za dolgoročno podražitev

Kot so nam še povedali, je pogodba o dobavi zemeljskega plina za leto 2023 že podpisana in nabavna cena je 5-krat višja kot v preteklem letu (20,49 EUR/MWh v letu 2022; 106,03 EUR/MWh v letu 2023). Cena bo tako prav gotovo višja kot v lanskem, po njihovih besedah zelo ugodnem letu.

Zanimalo nas je, na kakšen način bodo skušali blažiti ceno. “Energetika Maribor bo poskušala blažiti podražitev s prodajo električne energije, ki jo proizvede v kogeneracijah, bo pa to odvisno od cen električne energije na trgih. Na izračun cene toplote tako vplivajo cene zemeljskega plina in predvsem električne energije na trgu. Sprememba v smislu nižanja stroškovne cene bo morda mogoča v primeru, da bo povprečna mesečna cena električne energije presegla 180 EUR/MWh; potem ima Energetika Maribor dodaten potencial za nižanje cene toplote,”
pojasnijo ob tem.

Preuranjeno napovedovati pomoč

Obrnili smo se na mariborsko občino in jih povprašali, ali imajo v načrtu, da bodo občanom priskočili na pomoč. “Na Mestni občini Maribor intenzivno sodelujemo z Energetiko Maribor in se zavedamo kompleksnosti situacije na področju daljinskega ogrevanja. Zaradi nenehnih sprememb na področju cen toplote je v danem trenutku preuranjeno napovedati če in kako bo MOM pomagala odjemalcem pri blaženju dviga cen toplote. Vsekakor si pa bomo skupaj z Energetiko Maribor prizadevali, da bo dvig cen glede na razmere čim nižji,” so nam dejali.

Energetika Maribor trenutno ne more prodati celotne količine proizvedene elektrike po fiksni ceni

Januarja smo priča nihanjem na trgu električne energije. “V prvih dveh dneh leta je bila cena celo negativna. Ob tem Energetika Maribor trenutno tudi ne more prodati celotne količine proizvedene elektrike po fiksni ceni, kot je bila praksa v preteklih letih. Dogajanje na trgu elektrike predstavlja izjemno veliko nevarnost, saj se lahko zgodi, da bo Energetika Maribor iz tega naslova ustvarila celo izgubo. Težav sicer nima samo Energetika Maribor, temveč vsi sistemi daljinskega ogrevanja s kogeneracijami.

“Še zmeraj namreč ni poznana natančna metodologija razdelitve količin zemeljskega plina za proizvodnjo toplote za gospodinjske odjemalce iz kogeneracijskih naprav, zato je težko določiti natančno ceno. Jasnih izhodišč ni, Agencija za energijo pa je zdaj namesto podaje izhodišč predala žogico ministrstvu za infrastrukturo.”

 

Oddaj komentar