Po svetu več kot 100.000 okuženih z novim koronavirusom, v Sloveniji osem potrjenih

VIR: pixabay.com

Število okuženih z novim koronavirusom po svetu je danes preseglo 100.000, v Sloveniji pa so okužbo danes potrdili pri osmem bolniku. Vsi so stabilni, a so jih po protokolu hospitalizirali. Trije od njih so sicer zaposlenih v zdravstvenih ustanovah. Vse strožji so tudi ukrepi pristojnih, zunanje ministrstvo svetuje preložitev nenujnih potovanj.

Informacijo o novem, osmem primeru okužbe z novim koronavirusom so danes zvečer najprej objavili na spletni strani Zdravstvenega doma Metlika, kjer bodo do nadaljnjega sprejemali le nujne primere. Okuženi je eden od zdravnikov.

Prvo danes potrjeno okužbo pa so potrdili pri partnerki 32-letnika s Štajerske, ki je bil šesti okuženi z novim koronavirusom. Kot kaže, sta se okužila na potovanju v Italiji. Oba sta sicer zaposlena v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, kjer so po zagotovilu pristojnih sprejeli ustrezne ukrepe.

“Prihod koronavirusa smo pričakovali, sprejeli smo ustrezne ukrepe in jih tudi izvajamo, nekatere ukrepe dopolnjujemo. Priporočila in protokoli ostajajo enaki,” je danes poudarila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek.

Tako še naprej ni razloga za odpovedi javnih prireditev, svetujejo pa samozaščitno ravnanje, bolne osebe pa naj ne hodijo na prireditve. Enaka ostajajo tudi priporočila za izobraževalne ustanove, za katere trenutno ni predvideno zapiranje. Zdravstvenim delavcem svetujejo, da ne hodijo na kongrese, izobraževanja in druge večje prireditve. Danes so se tudi dogovorili, da v vseh bolnišnicah in socialno-varstvenih domovih prepovejo obiske.

Tudi sicer se po državi vrstijo zaščitni in preventivni ukrepi. Predlog zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, pripravljen zaradi vplivov novega koronavirusa, je že medresorsko usklajen, z ministrstva za delo so ga poslali socialnim partnerjem.

Slovensko zunanje ministrstvo je zaradi epidemije novega koronavirusa vsem, ki se odločajo o potovanju v tujino, svetuje ponoven razmislek o potovanju in preložitev potovanj, ki niso nujna. Pred tem je danes MZZ zaradi širjenja novega koronavirusa sprva odsvetoval vsa potovanja v severno Italijo in nenujna potovanja v preostale dele države.

Nad tem so ogorčeni v Združenju turističnih agencij Slovenije. Obvestilo po njihovih navedbah namreč pušča vtis, da vlada odsvetuje potovanja v tujino, kar lahko pomeni sprožitev mehanizmov odpovedi vseh rezerviranih potovanj. To lahko privede do stečaja vseh turističnih agencij, svarijo.

Zaskrbljenost zaradi novega koronavirusa čutijo tudi v izobraževanju. V mnogih šolah so že v minulih tednih začeli bolj aktivno opozarjati na ukrepe za preprečevanje širjenja okužb dihal. Posamezne šole pa so se odločile celo za odpovedi šolskih dejavnosti in dogodkov. Na ministrstvu poudarjajo, da v tem trenutku ni razloga za tako stroge ukrepe.

Vse večje posledice zaradi širjenja koronavirus čutijo tudi v turizmu in gospodarstvu. V slovenskih hotelih tako vsak dan beležijo stornacije, novih rezervacij pa je zelo malo, obrtniki in podjetniki pa vlado pozivajo, naj se prizadetim začasno, za čas kriznih razmer, ustavi plačevanje davkov in prispevkov.

Aktualne zdravstvene razmere je danes komentiral tudi predsednik SDS in mandatar Janez Janša, ki je poudaril, da panika ob novem koronavirusu ne koristi nikomur. Po njegovih besedah je panike manj, če imajo ljudje natančne informacije in odgovore na vprašanja. V stiku je bil tudi že z ministrom za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Alešem Šabedrom, ki se v Bruslju mudi na sestanku ministrov EU za zdravje.

Šabeder je danes v Bruslju izpostavil opažanje, da se blagovni tokovi ne usmerjajo na trge, kjer je potreba po opremi za zaščito pred novim koronavirusom največja, temveč na trge, kjer proizvajalci dosegajo najvišje možne cene, torej dobiček prevladuje nad potrebami prebivalstva. Izjemno porast cen po njegovih besedah opažajo tudi v Sloveniji. Določeni proizvajalci ali trgovci zelo izkoriščajo razmere na trgu, je opozoril.

Na sestanku so ministri sicer pozivali k solidarnosti, zlasti glede zaščitne opreme, ki je primanjkuje povsod, in k racionalni uporabi te opreme. Članice so se sicer zavezale k nadaljnji krepitvi usklajevanja, predvsem izmenjave informacij.

V svetu je po podatkih francoske tiskovne agencije AFP in Reutersa ter ameriške Univerze Johns Hopkins na podlagi uradnih podatkov držav število okuženih z novim koronavirusom preseglo 100.000. Primere so potrdili v 91 državah, umrlo je več kot 3400 ljudi. Svetovna zdravstvena organizacija je poročala o 98.023 primerih okužbe in 3380 smrtnih žrtvah. Na Kitajskem, kjer se je novi virus prvič pojavil, se je doslej z njim okužilo več kot 80.500 ljudi, umrlo jih je 3042. Prve primere okužbe so potrdili v Srbiji, Vatikanu, Peruju, na Slovaškem in v Butanu. Prvo smrtno žrtev so potrdili na Nizozemskem.

Velik porast okuženih so zabeležili v Iranu, kar 1234, skupno 4747. 124 ljudi je umrlo, od tega v zadnjem dnevu 17, med njimi bivši namestnik iranskega zunanjega ministra Husein Šejkoleslam. V Italiji, najbolj prizadeti evropski državi, so poročali o največ smrtnih žrtvah covid-19 v enem dnevu – umrlo je 49 ljudi. Skupno je doslej zahteval 197 življenj. Število doslej okuženih se je povzpelo na 4636.
Vir: Lokalec.si

Oddaj komentar