Ob razglasitvi epidemije aktiviran tudi državni načrt

Slovenija s skoraj sto okuženimi prehaja v drugo fazo širjenja novega koronavirusa. Med drugim to pomeni, da bodo bolnike s težjim potekom bolezni sprejemali tudi v regionalnih bolnišnicah. Ob razglasitvi epidemije so aktivirali tudi državni načrt, kar bo med drugim omogočilo lažje izvajanje nekaterih aktivnosti.

Po zadnjih uradnih podatkih so v Sloveniji našteli 96 okužb z novim koronavirusom. Število potrjenih okužb se je od srede skoraj podvojilo. Med zdravstvenimi regijami je največ okuženih, in sicer 48, v Ljubljani, v Novem mestu 25, po sedem okuženih je v Celju in Mariboru, v Kopru so štiri, Murski Soboti trije, v Kranju in Novi Gorici pa po eden, je na večerni tiskovni konferenci pojasnila direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Nina Pirnat.

Tako po besedah odhajajočega ministra za zdravje Aleša Šabedra prehajamo v drugo fazo širjenja virusa. Na ministrstvu so danes imeli sestanek z vodstvi bolnišnic. Dogovorili so se, da bodo bolnike, ki potrebujejo hospitalizacijo, sprejemali tudi v regionalnih bolnišnicah, bolniki z lažjim potekom bolezni pa bodo ostajali doma.

Po besedah poveljnika Civilne zaščite bo aktiviranje državnega načrta med drugim omogočilo lažje izvajanje nekaterih aktivnosti, kot so na primer hitri nakupi, saj v teh primerih ni treba upoštevati pravil javnega naročanja. Še vedno pa bo ministrstvo za zdravje tisto, ki bo narekovalo posebne ukrepe za varovanje zdravja.

Infektolog Janez Tomažič, ki ugotavlja, da se stanje glede širjenja novega koronavirusa vsak dan eksponentno slabša, svetuje čim manj druženja. Po njegovih besedah je virus verjetno bolj nalezljiv, kot si predstavljamo, so tudi primeri, ko se prenese z oseb z minimalnimi težavami in niti ni nujno, da veliko kašljajo. Infektologi so tako predlagali, da se javno življenje ustavi za 14 dni.

Na vprašanje, ali je kdo v Sloveniji že ozdravel, pa je Tomažič dejal, da težko reče, kdo je ozdravljen. Ocenjujejo pa, da od začetka bolezni do trenutka, ko znaki izzvenijo ob upoštevanju varnostnega obdobja, traja tri tedne.

Predsednik SDS in novi premier Janez Janša, ki je danes napovedal nekatere ukrepe nove vlade, je bil kritičen do po njegovi oceni prepoznega ukrepanja odhajajoče vlade Marjana Šarca. Med drugim je po njegovih besedah je treba pravočasno zagotoviti dovolj namestitvenih kapacitet za okužene, ki niso kritični, na primer v vojaških objektih, hotelih, dijaških domovih.

Predsednik NSi Matej Tonin je ob tem izpostavil premično bolnišnico Role 2, ki ima kapaciteto 25 postelj in je trenutno v Mariboru, v 48 urah pa jo lahko prestavijo na kakršno koli drugo lokacijo. V blagovnih rezervah pa je na voljo tudi mobilna stacionarna enota, ki jo lahko v približno 60 urah postavijo na katero koli lokacijo in ima na voljo 120 postelj.

“S tema dvema mobilnima enotama lahko za slovensko zdravstvo zagotovimo dodatnih 145 postelj,” je dejal in dodal, da je ob tem poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana že zaprosil, da stopi v stik s Slovensko vojsko, da bi na razpolago dali eno od slovenskih vojašnic za potrebe dodatnih kapacitet. V tem trenutku tečejo pogovori, katera vojašnica je najprimernejša, pa bo znano v petek do 10 ure. Po Toninovih besedah lahko na takšen način zagotovijo okoli 300 dodatnih postelj.

Trenutno v Sloveniji še ne primanjkuje nobene vrste živil, prihaja pa do težav pri preskrbi s svežim sadjem in zelenjavo iz tujine, je povedala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki opravlja tekoče posle, Aleksandra Pivec. Pristojni pozorno spremljajo razmere in pripravljajo strategije za primer pomanjkanja, je zagotovila. Državljane je pozvala, naj kupujejo predvsem slovenske pridelke – ne samo z vidika varnosti živil, temveč tudi z vidika podpore slovenskim pridelovalcem. Pozvala jih je, naj posegajo po živilih, ki jih je trenutno še dovolj.

Agroživilskim podjetjem so sicer tako kot preostalemu gospodarstvu na voljo ukrepi za zmanjšanje posledic izbruha novega koronavirusa, ki jih je že v ponedeljek opredelil strokovni svet za konkurenčno in stabilno poslovno okolje pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku. Ta je danes znova spomnil nanje in opozoril, da jih je zaradi izrazite izvozne usmerjenosti slovenskega gospodarstva treba izvesti takoj.

Po državi se še vedno vrstijo novi ukrepi za omejitev širjenja. V cerkvah bodo od petka odpovedane vse maše, podeljevanje zakramentov, ljudske pobožnosti in župnijska praznovanja. Praznovanje porok in krsta bo odloženo, pogrebi pa bodo dovoljeni le ob strogem upoštevanju navodil. V Slovenski evangeličanski cerkvi podpirajo ukrepe, ki so jih bodo tudi upoštevali ter izvrševali. Ljudem želi stati ob strani s konkretnimi dejanji in pomočjo – tako duhovno kot materialno v okviru možnosti.

Novogoriška družba Hit je po torkovem zaprtju svojih štirih igralnic na Goriškem zaradi širitve koronavirusa danes zaprla še preostale igralnice, ki jih ima v Sloveniji. Vse igralnice bodo predvidoma zaprte do 20. marca, zaposleni pa bodo v tem času prejeli odločbe o čakanju na delo, so sporočili iz družbe.

Obratovanje po spremenjenem delovnem času so napovedala tudi nekatera nakupovalna središča.

Javnomnenjska raziskava, ki jo je družba Valicon izvedla v sredo in danes med več kot 1100 anketiranci, je pokazala, da so v Sloveniji skoraj vsi prebivalci seznanjeni s širjenjem novega koronavirusa, tri četrtine je zaskrbljenih, a večina med njimi zmerno.
Vir: Lokalec.si

Oddaj komentar