Nujno sodelovanje med generacijami za uspešno soočanje z demografskimi izzivi

Slika je simbolična. Vir: Shutterstock

Na današnji evropski dan medgeneracijske solidarnosti bo v ospredju nujnost sodelovanja med mladimi, srednjo generacijo in starejšimi. Le tako se bo namreč po mnenju različnih deležnikov mogoče uspešno soočiti z demografskimi izzivi, pred katerimi je Slovenija.

Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob evropskem dnevu izpostavlja, da se mora celotna družba zavedati solidarnosti med vsemi skupinami prebivalcev. “Pandemija koronavirusne bolezni je pokazala, kako smo drug od drugega odvisni in kako pomembno je, da si med sabo pomagamo in se poslušamo,” je navedel za STA.

Po njegovem prepričanju mora vsak izmed nas imeti občutek, da je v družbi viden, slišan in upoštevan. “Le tako bomo lahko zmogli strpnosti in konstruktivnega sodelovanja,” je dodal. Želi si, da bi se sodelovanje med mlajšo in starejšo generacijo nadaljevalo tudi v postcovidni družbi.

Boljša kakovost bivanja vseh generacij

Medgeneracijsko sodelovanje lahko po njegovih navedbah prispeva k boljši kakovosti bivanja vseh generacij. Medsebojna pomoč med generacijami namreč lahko prispeva k odpravi osamljenosti starejših, mlajši generaciji pa pomaga pri reševanju vsakodnevnih izzivov in ji pomaga k lažji osamosvojitvi. “Država in državne institucije morajo biti v podporo tovrstnemu sodelovanju in morajo spodbujati delovanje nevladnih organizacij s tega področja tako na državni kot občinski ravni,” je pozval.

V povezavi z evropskim dnevom bo 9. maja obiskal svetovalno pisarno za starejše v Kamniku, so napovedali pri varuhu.

Po mnenju ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja demografski izzivi zahtevajo ukrepanje na vseh ravneh. “Pri sprejemanju slehernega ukrepa se moramo zavedati, da smo vse generacije ena skupnost. V njej je vsaka generacija enako potrebna in dragocena,” je opomnil. Na ministrstvu so glede na to v tem mandatu sprejemali ukrepe, pomembne za vse generacije, so na ministrstvu povzeli njegove besede.

Kot je dodal, bodo uspešni odzivi na demografske spremembe le tisti, ki upoštevajo interese in koristi vseh generacij. Po njegovih navedbah se je Slovenija s konferenco o demografskih spremembah, ki jo je priredila v času svojega predsedovanju Svetu EU, zavezala, da bo upoštevanje medgeneracijskega vidika stalnica pri njenem odzivanju na staranje prebivalstva.

Učinkoviti pristop 

Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) medtem opominja, da je treba tisto, kar je bilo sprejeto na tej konferenci, vključiti v celostni vidik in pristop k staranju. Na tem mora po besedah zveze temeljiti izvajanje evropskega stebra socialnih pravic in vseh ukrepov, ki bodo predlagani na podlagi zelene knjige o staranju.

Po njihovem opozorilu je treba sprejeti učinkovite ukrepe proti starizmu ter podpirati različne dejavnosti in kampanje za ozaveščanje o njegovih negativnih posledicah.

Zavedajo se, da je treba o teh vprašanjih glasno spregovoriti. Glede na to bodo letošnji Dnevi medgeneracijskega sožitja 23. in 24. maja znova priložnost, da izpostavijo žgoče teme človekovih pravic za vse starosti, so navedli za STA.

Evropski dan medgeneracijske solidarnosti, 29. april, je EU razglasila na pobudo evropske konference o medgeneracijski solidarnosti, ki je potekala na Brdu pri Kranju 28. in 29. aprila 2008 v času slovenskega predsedovanja EU.
VIR: Lokalec.si

Oddaj komentar