NLB omogočila Humanitarčku tople obroke za starostnike

Slika je simbolična. Vir: Pixabay.com

V društvu Humanitarček, ki pomaga starostnikom v projektu Vida, so s 1. decembrom 2021 ustavili sprejemanje novih prijav starostnikov pri številki 1560.  A potem se je, kot pravijo sami, zgodil čudež.

Gre za društvo, v katerem prostovoljci pomagajo starostnikom na terenu in kjer namensko ne želijo zbirati denarja na klasičen način, a z začetkom tega meseca so morali ustaviti sprejemanje novih prijav starostnikov. “S težkim srcem smo prošnje položili na kup – in poskušali ne razmišljati, kako naprej,” so zapisali.

Za 725 starostnikov zagotovljeni topli obroki

Nato pa je pomoč prišla do njih, saj so v okviru akcije 30 dni za 30 srčnih dejanja očitno na nek način nagovorili NLB – Novo Ljubljansko banko, “ki nam je omogočila, da bomo lahko sprejeli še 725 starostnikov za topli obrok v letu 2022, saj so nam omogočili skoraj 22.000 toplih obrokov. Tako bomo z veliko lažjim srcem odšli v novo leto. A zavedamo se, da je številka 37.000 še zelo daleč, zato o njej niti ne želimo razmišljati.”

Kako sploh starostniki preživijo?

“V Sloveniji živi 97.000 starostnikov pod pragom revščine, 37.000 starostnikov ima pokojnino pod 300 evrov, le 18.000 ljudi prejema varstveni dodatek. Sem spadajo vsi invalidi, trajno nezaposljivi. Kako torej preživijo?” se sprašujejo pri Humanitarčku.

Projekt Vida obsega različne oblike pomoči

#projekVida je družbeno odgovoren in na trenutke družbeno kritičen projekt, v okviru katerega poskušajo opozoriti na stisko starostnikov v Sloveniji, obenem pa jim nuditi dostojno in dostojanstveno pomoč. V projekt so vključeni starejši od 65 let, ki živijo na socialnem dnu. Pomoč obsega urejanje okolice, hišna opravila, sanacije stanovanj, kurjavo, predvsem pa tople obroke, “saj se nam zdi sprejemljivo, da ljudje na jesen svojega življenja životarijo lačni,” menijo pri društvu.

Starostniki mešajo mačjo hrano in testenine, lakoto si milijo s čajem

Ninna Kozorog iz Humanitarčkam razlaga: “V projekt Vida, ki je zasnovan za starostnike, ki si ne morejo privoščiti toplega obroka, imamo vključenih 1.560 starostnikov. Na terenu to pomeni, da dostikrat mešajo mačjo hrano in testenine, ker je cenejša. Ali pa si lakoto milijo s kamiličnim čajem. Zato smo toliko bolj veseli, da nam je NLB podala roko in nam omogočila, da bo 725 v letu 2022 preskrbljenih, kar skupno pomeni skoraj 22.000 tisoč toplih obrokov.”

V NLB ponosni na sodelovanje s Humanitarčkom

Blaž Brodnjak iz NLB pa ob njihovi gesti sporoča: “V NLB ne pravimo zaman, da smo tu doma. Tu dihamo s polnimi pljuči, ustvarjamo, doživljamo vzpone in padce, tkemo vezi. Zato je povsem naravno, da si želimo tukaj aktivno sodelovati, vplivati in izboljševati kakovost življenja – tudi z vključevanjem tistih, ki so prikrajšani. In z zagovarjanjem enakih možnosti za naslavljanje številnih priložnosti. Na sodelovanje z Botrstvom in društvom Humanitarček smo res zelo ponosni. In v NLB vse to počnemo iskreno in s srcem. Ker je svet, poln srčnosti, svet, poln priložnosti.”

Tedenski meniji nekaterih starostnikov

Štiri paštete, tri žemlje, liter mleka, dve juhi v vrečki in en doručak s pestjo makaronov za nedeljsko kosilo. Tedenski meni Jožice, 83 let.

Ajmoht, dve pesti riža, ena pest svedrčkov, tri paštete, trije jogurti, konzerva rib, kozarec kislih kumaric, pol kilograma kruha za en teden, v nedeljo sladkani žganci. Tedenski meni Franca izpod Pohorja, 80 let.

Štirje jogurti tik pred rokom, odmerjene pesti zdroba, pasulj v konzervi, ki se z vodo razredči za dva dni, pet rezin klobase in trije zdenka siri. V nedeljo špageti s paradižnikom in ribjo konzervo. Tedenski meni Anamarije V., 78 let

Oddaj komentar