Mariborski svetniki bodo obravnavali nov program varstva okolja

Maribor.

Mariborski mestni svetniki bodo na prihodnji seji mestnega sveta obravnavali Občinski program varstva okolja Mestne občine Maribor za obdobje 2021-2030, v katerem so zajeta ključna okoljevarstvena področja.

Cvetka Slana iz Skupne službe varstva okolja MO Maribor je danes izpostavila, da gre za strateško pomemben dokument, ki so ga pripravljali več mesecev. V njemu so zajeta vsa ključna področja.

Prilagoditev na podnebne spremembe

Pri podnebnih spremembah bodo upoštevali prilagoditev na podnebne spremembe s ciljem, da bi MOM postala podnebno nevtralna občina do leta 20145.

Posebna skrb za urejene ekosisteme po vsem mestu

Posebna skrb je namenjena ohranjanju naravnega okolja, pri katerem, je poudarila Slana, je tudi skrb za biotsko raznovrstnost, ohranjanje zelene infrastrukture po vsem mestu. Tako je izpostavila, da že poteka postopek urejanja Parka Pekrski potok, o katerem smo nedavno poročali tudi mi. Radi pa bi tudi ohranili in uredili ekosisteme po vsem mestu. Prav tako pa tudi zdaj nekoliko zapostavljeno področje mestnih vrtov po vzoru skupnostnega vrta pod Pekrsko gorco. Vse to pa pomeni tudi večjo ozelenitev mesta.

Ohranjanje in zagotavljanje zdrave pitne vode

Na tem področju je med temeljnimi cilji zagotavljanje trajnostne in kakovostne oskrbe z zdravo pitno vodo, pa tudi skrb za podzemno vodo, ne nazadnje pa tudi za dobro stanje površinskih voda. Slana je ob tem izpostavila, da se nikakor ne sme pozabiti na pitni vir na Vrbanskem platoju.

Zagotavljanje kakovosti tal

Pri tem je najpomembnejše, da se zmanjša onesnaževanje tal. Zato bodo dober del aktivnosti namenili ozaveščanju javnosti o pomenu kakovostnih tal.

Prizadevanja za intenzivno ločevanje odpadkov

Slana je še omenila, da jih čaka veliko dela še z aktivnostmi za preprečevanje odpadkov, pri tem pa bo po njenih besedah treba nadaljevati intenzivno ločevanje odpadkov. Izpostavila je tudi pomen krožnega gospodarjenja, ki se mora nadaljevati.

Ukrepi za čistejši zrak, manj hrupa in svetlobnega onesnaževanja

„Ne smemo pozabiti še na čist zrak,“ je dejala Slana in dodala, da se v zadnjih letih stanje izboljšuje. Sicer pa je Vlada RS konec lanskega leta sprejela noveliran odlok o načrtu za kakovost zraka za aglomeracijo Maribor. Ta zajema poleg MO Maribor še občino Miklavž na Dravskem polju. Skupaj z ukrepi za manj hrupa v okolju, proti svetlobnemu onesnaževanju in elektromagnetnemu sevanju ter drugimi ukrepi pa je po njenem treba delovati celostno

Oddaj komentar