Cigler Kralj: Prioriteta v tem težkem času je ohranjanje delovnih mest

Janez Cigler Kralj

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Janez Cigler Kralj, ob odločitvi sindikatov, da zapustijo Ekonomsko-socialni svet poudarja, da Vlada še vedno ponuja roko dialoga.

Obenem vsem delavkam in delavcem sporoča, da bo kot minister za delo in celotna Vlada tudi v prihodnje, tako kot je že doslej, zagovarjala in ščitila interese in pravice vseh delavk in delavcev.

V preteklem letu so po njegovih besedah sprejeli številne odločitve v dobro zaposlenih in brezposelnih:

-Dvig minimalne plače,
-Zagotovitev kriznega nadomestila osebam, ki so v času epidemije izgubile zaposlitev,
-Nadomestila za čakanje na delo doma,
-Skrajšani delovni čas,
-Dvig nadomestila za primer višje sile,
-Močna aktivacija Zavoda RS za zaposlovanje pri napotovanju brezposelnih pri iskanju zaposlitve,
-Znatno povečanje finančnih sredstev za ukrepe Aktivne politike zaposlovanja (javna dela),
-Jasno tolmačenje pogojev za opravljanje dela na daljavo.

Na MDDSZ dodajo, da so ob hitrem sprejemanju nujnih ukrepov vodili tudi dialog z vsemi deležniki: “Ob tem poudarjamo, da je čas epidemije covida-19 čas izrednih razmer, zato je bila hitrost sprejemanja odločitev ključna. Ljudje in gospodarstvo so dobili dragoceno pomoč za ohranjanje delovnih mest. Sprejeti ukrepi so vplivali na več kot milijon in pol ljudi. Socialni dialog je vseskozi tekel in upamo, da bo tudi v prihodnje. Vrata vsem socialnim partnerjem so še naprej odprta.”

Minister Janez Cigler Kralj poudarja, da si že od prvega dne prizadeva voditi socialni dialog, kar dokazujejo tudi številne seje Ekonomsko-socialnega sveta in številni predlogi, ki so jih socialni partnerji obravnavali in tudi uskladili.

Uskladiti želijo številne ukrepe

Ministrstvo je tako predlagalo in v veliki meri s socialnimi partnerji tudi uskladilo številne ukrepe, s katerimi smo ohranili številna delovna mesta in stopnjo brezposelnosti ohranili na nizki ravni. Na MDDSZ se ne potrebe in stiske ljudi odzivamo hitro in učinkovito. Pripravili smo ključne zaščitne ukrepe in s tem pomagali ohraniti 300.000 delovnih mest ter omejili posledice covida-19 za gospodarstvo.

Za ukrepe namenili več kot 580 milijonov evrov

Zaščitni ukrepi, ki jih je predlagalo MDDSZ, so bili sprejeti dobro in dejansko v veliki meri usklajeni s socialnimi partnerji. Med ključnimi ukrepi so bili subvencioniranje čakanja na delo in krajšega delovnega časa, nadomestila delavcem, ki zaradi varstva otrok ali višje sile ostajajo doma, ter povračila nadomestil v času karantene. Samo v ukrep čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa je je bilo vključenih več kot 260.000 oseb; za vse ukrepe na trgu dela so doslej namenili več kot 580 milijonov evrov.

 

Oddaj komentar