Letošnja Študentska delovna brigada bo potekala v Ormožu. Vsa prosta mesta so bila zapolnjena v nekaj dneh, kar pomeni, da želja po prostovoljstvu med mladimi še kako živi, sporočajo iz Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM).
Namen je pomagati krajanom demografsko ogroženih območij
Študentska organizacija Univerze v Mariboru bo med 18. in 25. julijem 2022 izvedla že 23. Študentsko delovno brigado, ki bo tokrat potekala v občini Ormož. Namen Študentske delovne brigade je v prvi vrsti pomagati krajanom demografsko ogroženih območij, spodbujati prostovoljstvo med študenti, pomembno pa je tudi druženje med študenti, saj se tu sklenejo prijateljstva, ki trajajo še dolgo po zaključku brigade. Skupina študentov v Ormož odhaja že nekaj dni prej, da pripravijo kamp in vse potrebno za prihod študentov brigadirjev.
V Ormožu bo sodelovalo okoli 50 študentov
Na pobudo ŠOUM se že več kot dve desetletji vsakoletno zbere skupina študentov, ki je pripravljena prostovoljno pomagati pomoči potrebnim. Pomoč nudijo prebivalcem krajev, ki so jih prizadele naravne nesreče, so demografsko ogroženi ali so v razvoju dvigovanja prepoznavnosti in turistične ponudbe. “Veseli in ponosni smo, da lahko nadaljujemo delo naših predhodnikov, ki so s študentskimi prostovoljnimi akcijami pričeli že leta 1999, ko so se odpravili na pomoč pri odpravljanju posledic potresa v Bovcu. Tokrat se odpravljamo v občino Ormož, kjer bo okoli 50 študentov prostovoljno pomagalo pri različnih opravilih. Verjamemo, da bomo tudi tokrat pokazali, kako znamo študentje poprijeti za delo in pustiti pečat študentske delovne brigade, kjerkoli se ta ustavi,” pravi David Lukner, vodja Študentske delovne brigade.
Tokrat se bodo študentje lotili naslednjih opravil:
Pomoč socialno šibkejšemu občanu na Bresnici: ureditev kopalnice, kanalizacije, odvodnjavanja okoli hiše, sekanje in priprava drv na zimo.
Pleskanje hodnikov na OŠ Stanka Vraza in odstranitev lesenih oblog.
Ormoške lagune: košnja trave, brušenje in barvanje ograj, čiščenje oken na opazovalnicah, ureditev učilnice na prostem, pletje plevela.
Brušenje in barvanje ograj po celotni občini.
Pomoč Kmetiji Prijol pri vsakodnevnih opravilih.
Čiščenje avtobusnih postaj in košnja trave po krajevnih skupnostih.
V sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije in Planinskim društvom Maks Meško Ormož, bodo študentje urejali in markirali planinske/pohodne poti po Ormožu, Svetem Tomažu in Središču ob Dravi.
Seveda pa bodo študentje ob obisku Ormoža spoznavali tudi sam kraj in njegovo okolico. Udeleženci ob vsakem obisku z domačini stkejo nepozabne vezi, ki trajajo še dolgo po dogodku.
Študentska delovna brigada je največji prostovoljni projekt Študentske organizacije Univerze v Mariboru in se je v zadnjih letih močno zasidrala med največje prostovoljne dogodke v Sloveniji. Doslej je na Študentskih delovnih brigadah sodelovalo že preko 1200 študentov, skupaj pa so opravili več kot 70.000 prostovoljnih ur.
Zgodovina Študentske delovne brigade
Študentska delovna brigada ima bogato tradicijo. Prva je bila organizirana leta 1999 v Bovcu, kjer so študenti pomagali pri popotresni obnovi, leta 2000 so se študenti z istim namenom zbrali v Kobaridu, leta 2001 so na pomoč priskočili prebivalcem Loga pod Mangartom, ki jih je prizadel zemeljski plaz. Odtlej so študentje pomagali še v: Osilnici ob Kolpi (2002), v zaledju Slovenske Istre (2003), na Bohorju nad Senovim (2004), v Velikih Laščah v kraju Krvava Peč (2005), v Krajevni skupnosti Gradin (2006), na Obretanovem na Koroškem (2007), v Kozjem (2008), v Vipavi (2009), v občini Grad na Goričkem (2010), v Občini Žužemberk (2011), v Logarski dolini (občini Solčava in Luče (2012)), v Radečah (2013), v Občini Nova Gorica (krajevni skupnosti Čepovan in Lokovec (2014)), v Dobrovniku (2015), v Radljah ob Dravi (2016), v Kranjski gori (2017), v Črni na Koroškem (2018), na Dolah pri Litiji (2019) in nazadnje v občini Hrastnik (2021).