MKC Maribor prejel državno priznanje za prispevek k uveljavljanju mladinskega sektorja

Na letošnjem Nacionalnem posvetu mladinskega sektorja, ki se odvija v organizaciji Celjskega mladinskega centra in na pobudo Urada Republike Slovenije za mladino, se je zbralo okoli 150 mladinskih delavcev in delavk.

Osrednja tematika dogodka je prepoznavanje in priznavanje mladinskega dela kot pomembne podpore formalnim oblikam izobraževanja, ob tem pa tudi skrb za psihofizično kondicijo vseh delujočih v mladinskem sektorju, še posebej v luči preobremenjenosti, ki so jo naslovili na osrednjem predavanju in delavnici dogodka.

V nadaljevanju nacionalnega posveta se je odvila slavnostna podelitev državnih priznanj za izjemne dosežke v mladinskem sektorju za leto 2024. Gre za najvišje priznanje Republike Slovenije za dosežke na področju mladinskega dela. Priznanja prejmejo posamezniki ali organizacije, ki postavljajo nove standarde pri delu z mladimi, prireditev pa je predvsem priložnost, da se osvetli pomen mladinskega dela v Sloveniji, ki v sodobnih časih za odraščajoče lahko predstavlja izjemno pomembno in odgovorno obliko neformalnega izobraževanja.

Nad področjem delovanja mladinskega sektorja v okviru Urada Republike Slovenije za mladino bdi Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj je zato nagovoril udeležence letošnjega posveta, ob tem pa tudi podelil letošnja priznanja za delo na področju mladinskega sektorja.

Prejemnik državnega priznanja za kakovostno in uspešno delo v daljšem časovnem obdobju v mladinskem sektorju je za leto 2024 Jože Gornik, ki je svoje delo v mladinskem sektorju kot prostovoljec začel že pred skoraj tridesetimi leti, v nadaljevanju pa se med drugim zapisal kot eden ključnih pobudnikov za projekt, ki mladim omogoča evidentiranje in dokazovanje neformalno pridobljenega znanja.

Državno priznanje za prispevek k uveljavljanju mladinskega sektorja je medtem prejel Mladinski kulturni center Maribor, ki je nedavno obeležil 30-letnico delovanja.

Minister je v svojem nagovoru poudaril pomen mladinskega dela in se pri tem zahvalil vsem delujočim v mladinskem sektorju, ki s široko paleto najrazličnejših praks v marsičem presegajo predstave o vlogi in delu mladinskih organizacij.

»Razmah mladinskega dela, ki smo mu priča zadnja leta, dokazuje, da je mladinsko delo danes mnogo več kot samo spodbujanje soudeležbe in participacije mladih. Je tudi socialno vključevanje mladih z manj priložnosti, je skrb za mlade v stiskah, je medgeneracijsko sodelovanje, nenazadnje pa vpliva na rast in razvoj vsakega posameznika preko neštetih tradicionalnih in sodobnih praks v procesu neformalnega izobraževanja,« je izpostavil minister Logaj.

Prejemnikom priznanj in vsem, ki delajo z mladimi, se je minister za vzgojo in izobraževanje obenem zahvalil za požrtvovalno, četudi mestoma po krivici manj opazno delo, ki pa s svojim poudarjanjem pomena medsebojnega povezovanja in prispevka k optimalnemu celostnemu razvoju posameznikov vendarle pušča pomemben pečat na mladih generacijah, ki bodo nekoč oblikovale družbo.

»Mladinsko delo, kot ga poznamo danes, vpliva na mnoge plati življenja mladih, od zaposlovanja, izobraževanja in športa, pa vse do dobrega počutja, boljše samopodobe, zdravja in krepitve občutka družbene solidarnosti,« je med drugim kot ključno še poudaril minister za vzgojo in izobraževanje.

Oddaj komentar